זהרה. כל היופי במקום אחד

הפטרת הינה אחת ממחלות העור הזיהומיות השכיחות והמדבקות ביותר, הגורמת לפגמים אסתטיים בגוף. היא מהווה קרוב ל -30% מסך כל מחלות הציפורניים ופוגעת בציפורני הידיים והרגליים של למעלה מ- 40% מהאוכלוסייה בישראל.

הפטרת יכולה להתפתח כתוצאה ממחלות כלי דם, סוכרת, השמנת יתר, מחלות בהן מערכת החיסון מוחלשת ואפילו הצטברות לכלוך מתחת לבנייה או כתוצאה מביקור אצל קוסמטיקאית ובמוכני הספא למיניהם. כיוון שהפטרת מדבקת עד מאוד, רבים מן הלוקים בה מתקשים להפטר ממנה גם לאחר הטיפולים המקובלים.

חשיבות הטיפול בפטרת לא נובעת אך ורק משיקולים אסתטיים בלבד, אלא יותר מכל כיוון שהציפורן מהווה מן מאגר לפטריות, שממנו הן נודדות אל הציפורניים הסמוכות, בין האצבעות ואל כף הרגל ויכולות לגרום לכאבים עזים.

כיום בענף האסתטיקה קיימות מספר שיטות מקובלות לטיפול בפטרת הציפורניים לרבות: באמצעות משחה, תרופות וגם לייזר. הטיפול השכיח ביותר בפטרת, בדומה למחלות עור אחרות דומות, הינו טיפול באמצעות משחה שניתן לקבלה על ידי מרשם של רופא עור. מדובר בטיפול ראשוני לסובלים מפטרת ברמות שונות, מהקל ועד הקשה. הטיפול הינו פשוט, מורחים את המשחה הנוזלית על הציפורן הנגועה פעמיים ביום בבוקר ובלילה לפני השינה, כך במשך שנה שלמה. יתרונות הטיפול הן מבחינת המחיר ובעובדה כי הטיפול אינו מסב כאב, אולם אורכו של הטיפול לעיתים מקשה על ההתמדה ובכך גם ביעילותו.

אופציה נוספת לטיפול במחלת הפטרת הינה באמצעות תרופות - כדורים. בדומה לטיפול הראשון, גם הכדורים ניתנים באמצעות מרשם של רופא עור ומתאימים לכל מי שסובל מפטרת. איך זה עובד? נוטלים כדורים, אחת ליום, במשך חצי שנה. התוצאה הסופית המתקבלת לאחר הטיפול התרופתי, בשונה מהמשחה, הינה אינדיווידואלית בעבור כל פרט. לרוב מדובר בפרק זמן של בין 6-9 חודשים עד שמתקבלת תוצאה, זאת כיוון שבממוצע ציפורן בריאה צומחת כ- 2 מ"מ לחודש. יתרונות הטיפול הנ"ל דומים לטיפול באמצעות משחה אולם רבים דווקא לא מודעים לחיסרון הבולט והמשמעותי של שיטה זו והוא סיכוי לפגיעה בכבד כתוצאה מנטילת הכדורים. על כן יש להקפיד אחת לחודש לעבור בדיקות הנוגעות לתפקוד הכבד כל עוד נוטלים את הכדורים.

בשנים האחרונות הרפואה האסתטית עושה שימוש מושכל ומתקדם בטכנולוגיית הלייזר. גם במחלת הפטרת מטפלים באמצעות קרן הלייזר. כאן מדובר בטיפול מתקדם המתאים לרוב לכל מי שניסה שיטות אחרות ונכשל. הלייזר הינו טיפול יעיל ומהיר במיוחד שתוצאותיו מוכחות באופן קליני. בממוצע נמשך במשך חודש אחד בלבד וכבר כעבור תשעה חודשים תצמח ציפורן חדשה ונקייה. איך זה עובד? הטיפול מתבצע ע''י קרן לייזר באורך גל של 1064 ננומטר החודרת עד לשורש הפטרייה ומייבשת אותה. על מנת שהטיפול יצליח והפטרת לא תשוב יש להקפיד על היגיינה, למרוח טלק המייבש את הזיעה ולהימנע ממפגש עם לחויות. הטיפול אורך כרבע שעה ומבוצע בהשגחת רופא M.D מוסמך, אחת לשבוע במשך 4 שבועות. החיסרון הקל הוא כי המטופל עלול לחוש בכאב נסבל.