זהרה. כל היופי במקום אחד

ניתן לזהות במעוד מועד את סוג האקנה שלנו ותת טיפול קוסמטי או תרופתי בהתאם.

אקנֶה או חטֶטֶת היא דלקת של בלוטות החלב וזקיקי שערות המפעילות יתר של בלוטות הגוף. היא מופיעה בעיקר בגיל ההתבגרות, כתוצאה מתגובה לקויה להורמון הטסטוסטרון. תגובת הגוף להורמון בדרך כלל מתייצבת עם הזמן, ואיתה נעלמים או נרגעים הסימפטומים. התופעה ידועה גם בשמות פצעי בגרות או חצ'קונים. התופעה של פצעי הבגרות תוקפת בעיקר את עור הפנים, אך עלולה להתפשט גם לעור הכתפיים, הגב והחזה. הפצעים המוגלתיים מכאיבים, מציקים ויוצרים מראה לא אסתטי המשפיע על הדימוי העצמי והביטחון האישי של כל אחד.

הפרשת שומנים יתרה מבלוטות החלב משתלבת עם תאי עור מתים (או מזהמים אחרים) ומביאה לסתימתם של זקיקי השערות. הפרשות השומן מצטברות תחת הנקבובית הסתומה ומספקות סביבה מושלמת להתרבותם הסוערת של חיידק האקנה. בהמשך מתפתחת תגובה דלקתית בזקיק היוצרת את הפצע המוכר. פצע אקנה בסיסי נקרא קומדון. פצע אקנה שסתום בצורה מושלמת נקרא "פקק לבן". פצע אקנה שאיננו סתום בצורה מושלמת נקרא "פקק שחור". פתיחה או הרס של קומדון גורמת להפרשת החומרים והחיידקים שהם חלק מהפלורה (חיידקים) הטבעית של העור אל הרקמה שמסביב וגוררת תגובה דלקתית.

נערים ונערות בגיל ההתבגרות הם הסובלים העיקריים מהבעיה, אם כי גם מבוגרים יותר עלולים לסבול מכך כאשר אצלם התופעה קשורה לפעילות הורמונאלית ערה, מתח נפשי, תזונה לקויה, הצטברות של תאי עור מתים, נטילת תרופות ותורשה. תופעת האקנה קשורה למספר גורמים: הפרשת חלב מוגברת ובלוטות מוגדלות, סתימה בנקבוביות העור, התרבות חיידקים, דלקת הנובעת מהתרבות חיידקים, התפתחות הדלקת קשורה בהרס הנקודות השחורות ובשחרור תוכן בלוטות החלב אל הרקמה שמסביב. בדרך כלל, החיידקים המעורבים באקנה הם חלק מהאוכלוסייה הטבעית של העור.

טיפול באקנה - התהליך

לטיפול באקנה ארבעה שלבים: פגישה אצל רופא, טיפול אצל קוסמטיקאית מומחית, טיפול ביתי באמצעות מוצרים משלימים וייעוץ תזונתי. הטיפול הינו בעל חשיבות קריטית וכולל ניקוי ייסודי ועמוק, ניקוז רעלים, ויסות הפרשת סבום (שומן) וטיפול מבהיר, מרענן ומנקה את העור. חוסר טיפול נכון בזמן נכון, יותיר אחריו צלקות וכתמים. הטיפול מבוסס על שימוש בחומרים אנטי דלקתיים ואנטי בקטריאליים הממגרים את חיידק האקנה. בין השאר באמצעות חומצות אלפא וביתא הידרוקסיות שיעילותן הוכחה בטיפול באקנה ובמניעתו. לקבלת תוצאות טובות יש לחזור על הטיפול בקליניקה במסגרת סדרה ולהקפיד על הוראות הטיפול העצמי ושימוש בתכשירים שיותאמו למטופל.

* הטיפול ניתן בסניף: קריית מלאכי.