זהרה. כל היופי במקום אחד

אחת הבעיות הנפוצות בקרב בני הנוער הנובעת כתוצאה מהשינויים ההורמונאליים שעובר גופינו בתקופת גיל ההתבגרות היא הופעתם של פצעי האקנה – פצעי בגרות או בשמם המוכר יותר ה"חצ'קונים".

החצ'קונים הינם בגדר תופעה שכיחה במיוחד בעונה החמה של השנה וזאת מפאת תסמיני הקיץ בהם החום והלחות המשפיעים לרעה על עור פנינו. אולם בעבור אותם בני הנוער החצ'קונים הם הרבה יותר מסתם פצעונים על הפנים, בעבורם הם משפיעים יותר מכל בפן החברתי ובדגש על הביטחון העצמי.

ממחקרים שנערכו בקרב בני הנוער בגילאים 16-18 עולה כי הופעתם של פצעי האקנה משפיעה על הביטחון עצמי. נמצא כי בני נוער אשר סבלו מפצעי האקנה בצורה בינונית עד קשה, נהגו להתרחק יותר מהסביבה, להשתתף פחות באירועים חברתיים וכמובן, זה השפיע גם על מציאת בן/בת הזוג.

עד היום שיטות הטיפול הנפוצות ביותר בבעיית ה"חצ'קונים" היו באמצעות טיפולי פנים אצל קוסמטיקאיות אשר עלותם נאמדת באלפי שקלים, שימוש בכדורים כדוגמת ה"רקוטאן" אשר הבעיות בטיפול זה הם לא רק אורכו של הטיפול, אלא שכתוצאה מנטילתן אסור להיחשף לשמש, אסור להסיר שיער בשעווה או לייזר וגם פגיעה בכבד, על כן בכל חודש יש צורך לערוך בדיקה של תפקוד הכבד. טיפול נוסף, שהיה שכיח מאוד הוא באמצעות כל אותן המשחות כנגד פצעי הבגרות, אולם מדובר בטיפול ארוך מאוד אשר יעילותו מוטלת בספק, מה גם שלעיתים יוצר רתיעה בקרב גברים כיוון שאינם מרגישים בנוח למרוח משחות על הפנים. גם הרפואה האלטרנטיבית ניסתה את כוחה במאבק נגד החצ'קונים והציעה שלל טיפולים בתופעה בהם דיקור סיני. אך למרות הכל, שיטות אלו אינן יעילות מספיק ויכולות להימשך חודשים על גבי חודשים.

בשנים האחרונות נמצא טיפול חדש בפצעי הבגרות, זאת באמצעות טכנולוגיית הלייזר. שלא כמו הטיפולים הקודמים אשר היו אינסופיים וגרמו לא פעם לאי נוחות ובמיוחד לבזבוז מיותר של כספים, הטיפול החדש מאפשר להיפטר מאותם פצעי האקנה באמצעות פעולה פשוטה של טכנולוגיית הלייזר החודרת אל בלוטות החלב ומונעת את היווצרותם של החצ'קונים. כבר אחרי הטיפול הראשון ניתן לראות את ההתקדמות וכעבור חודש ימים ניתן להגיע לתוצאות טובות, עור הפנים יהיה חלק יותר, פחות אדמומי וכמובן שאינו יבש.

הטיפול החדשני אורך פרק זמן קצר במיוחד, רק כרבע שעה, והיתרון בו שהוא אינו גורם לכאבים ולאי נוחות, כמו למשל שימוש במשחות אותם יש למרוח על הפנים ולהמתין עד שיספגו בעור. היתרון הבולט של המכשיר הוא יעילות ומהירות הטיפול, בממוצע רק 4 טיפולים למטופל תלוי במצב האקנה. נוסף, הוא אינו מייבש את העור, זאת בניגוד לשאר התכשירים אשר מטרתן היא אחת לייבש העור על מנת למנוע הופעה של פצעי הבגרות שהם למעשה השומנים של העור. חשוב לציין כי ברגע שמייבשים את הפצעים הגוף ממשיך להפריש שומנים נוספים הגורמים להיווצרותם של פצעים חדשים. הלייזר למעשה דואג למנוע הופעת הפצע מהיסוד, על נתפס כטיפול היעיל ביותר בפצעי האקנה.